ARCHIWIZACJA
Długoterminowe, ekonomiczne i energooszczędne przechowywanie danych na taśmach to właśnie archiwizacja XXI wieku. I nie jest to buckup – czyli statyczny obraz danych systemowych, który nie zabezpiecza danych a tylko system przed katastrofą. Archiwizacja to przechowywanie danych dla nas ważnych po niskich kosztach.
ARCHIWIZACJA ON-LINE
Kiedy na przykład archiwizujemy pocztę elektroniczną, to maile przenoszone są z serwera pocztowego na specjalne taśmy. W ich miejsce w treści maila umieszczony zostaje odnośnik, po kliknięciu którego pojawia się link „Ściągnij z archiwum”.
Użytkownik w każdej chwili ma pełny podgląd swojej korespondencji. Przez cały czas w skrzynce fizycznie (czyli na serwerze) znajduje się poczta z ostatnich 60. dni. Archiwizacja rozpoczyna się z 61. dniem (zawsze licząc od aktualnej daty). Od tego momentu maile choć archiwizowane każdego dnia są cały czas widoczne, ponieważ system archiwizacyjny potrafi podmienić duży plik fizyczny na plik archiwizacyjny, który funkcjonuje w skrzynce jak „normalna” poczta, którą można przeglądać po nagłówkach, wyszukiwać, kasować.
Żeby to lepiej wyjaśnić, wyobraźmy sobie, że pojedynczy mail jest jak worek z zawartością. Workiem jest wszystko to w mailu, co pozwala go tytułować, przesyłać, adresować i umieszczać w nim treść. Z kolei sama już treść maila będzie tym, co w worku się znajduje. W przypadku maila podlegającego archiwizacji worek zostaje w naszej skrzynce, natomiast jego zawartość jest przenoszona do archiwum.
Jak wygląda to archiwum? Jak duża szafa lub komoda z szufladami (w zależności od opcji archiwum, którą się wybierze). W każdej „szufladzie” znajdują się specjalne taśmy, na których jest zapisywana treść. Taśmy nie pobierają prądu. Energia elektryczna zużywana jest przez szafę archiwizującą w momencie zapisu na taśmach, przesyłu danych czy kasowania.
Jak nie utonąć w oceanie tworzonych i napływających danych.
Dane znajdujące się na naszych serwerach pocztowych to w 80 % nieuporządkowany chaos. Co jest całkowicie normalne, ponieważ pracujemy średnio pięć dni w tygodniu, a nasza firma często dłużej, ze względu na automatyzację wielu procesów. Największą nieuporządkowaną masę danych tworzą maile, dokumenty, obrazki (w tym zdjęcia) i filmy. Problematyczne do archiwizacji mogą być też dane, które zawsze znajdują się w chmurze.
Bez odpowiednich narzędzi analizujących bardzo trudne a przede wszystkim czasochłonne staje się zadanie przejrzenia, przeanalizowania czy tez przypomnienia sobie, co właściwie jest ważne i co chcielibyśmy zachować. W konsekwencji będziemy archiwizować do 70 % więcej danych, niż faktycznie jest to potrzebne.
Do tego nakładają się wymogi RODO, co tym bardziej pogłębia i tak już ogromny obszar przechowywanych danych wymagających systematyzacji i analizy również pod kątem ochrony osób fizycznych, ponieważ przetwarzane są ich dane osobowe.
Bez względu na to czy newralgiczne dane znajdują się na naszych serwerach czy w chmurze, dzięki naszym partnerom możemy każdej firmie, dużej czy małej, zapewnić rozwiązania tego problemu, które będą indywidualnie dostosowane („skrojone na miarę”) do wymogów klienta. W konsekwencji osiągniemy najlepszy stosunek kosztów do jakości.
WIZJA STRUKTURY
W każdym projekcie ważne jest zarówno zrozumienie tego co potrzebne, jak również gdzie to, co mamy zrobić (nawet najmniejsza rzecz czy proces) jest umiejscowione w całości. To właśnie pozwala nam wykonać pracę, z której klient będzie zadowolony.
ARCHIWIZACJA OFF-LINE
Po sześciu latach taśmy wyciągane są z macierzy i przenoszone do archiwum off-line.
Od tego momentu dane nie są dostępne natychmiastowo – pracownik archiwum musi odebrać żądanie określonych danych i umieścić taśmę w macierzy, by była dostępna. To może chwilę potrwać. Użytkownik otrzymuje powiadomienie o dostępności żądanych danych. Czas oczekiwania nie jest tu jednak przeszkodą, gdyż bardzo rzadko korzystamy z danych starszych niż pięć lat.
Taśmy przechowywane są w temperaturze pomiędzy 10 a 35 °C.
Reguła 3:2:1
Reguła ta pozwala bezpiecznie i praktycznie niezawodnie przechować dane, na których archiwizowaniu nam zależy.
3: tworzone są trzy kopie danych, z których jedna jest zawsze off-site.
2: dwie kopie umieszczane są na niezależnych od siebie nośnikach, więc chwilowy brak dostępu, prądu czy inne zdarzenia nie zakłócą możliwości natychmiastowego dostępu do danych.
1: tworzona jest jedna kopia off-site, do której nie ma dostępu natychmiastowego, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (lepiej nie zastanawiać się jakich), która jest właściwie absolutnie bezpieczna (no chyba, że w Ziemię uderzy asteroida wielkości 1/3 Księżyca, wtedy nasze dane nie będą miały już jakiegokolwiek znaczenia, ponieważ życie na Ziemi praktycznie wyginie).